Що ж таке депресія?

Депресія - це хворобливий стан пригніченості, безвиході, коли людина почуває себе глибоко нещасною і цілковито нездатною відчувати задоволення, такою, що втратила мету та зміст життя.

/Files/images/depresya/1303939897.jpg

Існують різні форми та симптоми депресії, але всі вони знижують життєву енергію, підривають здоров’я, змінюють апетит і сон, знижують сексуальну потенцію, концентрацію уваги, а звідси й пам’ять. Депресія не зважає на національність, культуру, соціальний статус, стать, вік.

/Files/images/depresya/5050e36ab03fbe26875a50002a4d1a84.jpg

Сьогодні можна говорити про справжню епідемію депресії! За даними статистики, не менше ніж 15-20 % населення у всьому світі відчули цей стан на собі. Коли Ви читаєте ці рядки, приблизно 121 мільйон людей різного віку, чоловіків і жінок, бідних та заможних страждають на депресію.

/Files/images/depresya/a8f7287adf94ca72a25a869244e4432f.jpg

Соціальні наслідки депресії

Депресія впливає на людину, її особистість, погіршує її стосунки з близьким оточенням, аж до можливого їх розриву, а отже, погано відбивається на розвитку суспільства загалом. Економічна діяльність людини, яка страждає на депресію, порушується через зниження працездатності.

Клінічні наслідки депресії

З'являються захворювання органів та систем людини, перебіг наявних хвороб погіршується. Імунітет людини знижується, а отже, вона стає вразливою до різних інфекцій. Депресія сприяє розвитку остеопорозу. Депресивні розлади вдвічі збільшують ризик виникнення захворювань серцево-судинної системи, інфаркту міокарда. Страждає і нервова система. На пам’ять, концентрацію уваги та інші процеси мислення депресія впливає негативно.
Депресія неабияким чином впливає на сприйняття болю. Людина, яка страждає від хронічного болю у суглобах чи спині, у період депресії відчуває його посилення. Чимало людей, категорично заперечуючи наявність депресивного стану, скаржаться на різноманітний незрозумілий біль.

Фізіологічні наслідки депресії

Депресія впливає на функції усього тіла. Зміни апетиту призводять до переїдання та появи надлишкової ваги чи, навпаки, до зникнення апетиту та втрати маси тіла. Депресія здатна викликати перебої у роботі гормональної системи та інші фізіологічні зміни. Найбільша її підступність у тім, що вона вражає одночасно тіло, розум і душу.

Чинники, що сприяють депресивному стану

Усталеною є точка зору про переважну значущість чинника спадковості за важких депресивних розладів. Доведено, що ризик виникнення депресій в осіб, прямі родичі яких страждають на афективні (емоційні) розлади, сягає 10-15 %, тоді як для інших загалом цей показник не перевищує 1-2 %. Важливо зазначити, що ризик розвитку захворювання у прямих родичів знижується з віком. Депресивний розлад може формуватися не тільки як результат дії генетичного механізму. Останні 20-30 років бурхливо розвивається вивчення імунних механізмів афективних розладів.

Чільне місце серед пояснень причин виникнення депресивних розладів посідає біохімічна теорія. Деякі біологічні зміни під час старіння подібні до тих, що мають місце за депресії. Так, і нормальне старіння, і стан пригноблення пов’язані зі зниженням у мозку концентрації так званих нейромедіаторів, а саме серотоніну, допаміну, норадреналіну та їхніх метаболітів.

Розвитку депресивного розладу можуть сприяти деякі хронічні хвороби. Вони ускладнюють людині життя, потребують змін життєвого стилю, вимагають перебування у стаціонарі для лікування, заважають повноцінному встановленню контактів з людьми, нерідко завдають фізичного болю. До переліку таких захворювань відносять СНІД, онкологічні захворювання, синдром хронічної втоми, бронхіальну астму, захворювання серця, цукровий діабет, вірусний гепатит, системний червоний вовчак, розсіяний склероз, хворобу Паркінсона, гостре порушення мозкового кровообігу (інсульт), виразкову хворобу.

Що стійкіший характер особистості, то нижче вірогідність розвитку депресивного розладу. Водночас переважання невротичних рис у структурі особистості часто призводить до депресивного реагування.

Призводити до депресивних виявів може так зване депресивне мислення, яке, за твердженням О. Бека, складається з трьох основних компонентів:
1) негативне ставлення до себе («усе дуже погано, бо я така невдаха, не заслуговую на інше»);
2) негативний життєвий досвід («усе завжди було погано»);
3) песимістичний погляд на майбутнє («усе буде погано», «я не чекаю на щастя»)

Прояви депресії

Депресія може прикриватися різними масками, наприклад, невизначеними фізичними симптомами - утомленістю, безсонням або навіть розладами травлення. Іноді депресія повільно та непомітно оволодіває розумом і душею. Іноді, особливо після стресової ситуації, настає достатньо швидко. Часом люди й не підозрюють, що з ними «щось не те», а буває, цілком усвідомлюють наявність депресії.

/Files/images/depresya/depressiya_1.jpg

Якщо Ви помітили у себе неможливість сконцентруватися на чомусь, складності із запам’ятовуванням, надмірну дратівливість або, навпаки, загрожувальну бездіяльність, напливи негативних думок та почуттів, неможливість закінчити почату справу, але не впевнені, чи є вони виявом депресивного стану, скористайтеся наведеним нижче текстом. Хрестиком позначте позитивну відповідь на кожне твердження.
1. Мої справи дедалі погіршуються.
2. Я нікому непотрібна (нікчемна) людина.
3. У мене погіршилася пам’ять.
4. Я припускаюся багатьох помилок.
5. Загалом мені не щастить у житті.
6. Найважче для мене - прийняти рішення.
7. Майбутнє лякає мене.
8. Ніхто навіть не пожалкує, якщо зі мною щось трапиться, помру.
9. Я просто песиміст - нічого не вдієш.
10. Мене дратує, якщо хтось сміється або жартує.
11. Я припустився багатьох помилок у житті.
12. Не віриться, що все може змінитися на краще.
13. Я незадоволений/незадоволена собою.
14. У мене трапляються напади незрозумілого плачу.
15. Праця та виконання важливих справ зараз для мене дуже важкі.

Якщо Ви позначили кілька (до третини) висловлювань, то у Вас ще не обов’язково депресія. Та чим більше позначено пунктів, тим вірогідніший розлад. Варто порадитися з фахівцем, особливо якщо думки про смерть часті та нав’язливі.

Депресію можна переживати по-різному: хтось збуджений і страждає від неможливості заснути, а хтось настільки загальмований, що, здається, спить на місці вдень, але при цьому страждає від безсоння вночі.

У людини, яка страждає на депресію, змінюється соціальна поведінка. Вона може намагатися уникати людей, навіть тих, з якими у неї були найтісніші стосунки. Відчуваючи депресію, людина уникає тих, хто міг би їй допомогти. У стані депресії у неї збільшується нетерпимість, з’являються непритаманні їй риси характеру, хвороблива критичність.

/Files/images/depresya/1889394_1620639078198933_954217333_n.jpg

Спробуйте оцінити свою соціальну поведінку, позначаючи хрестиками твердження, з якими Ви згодні.
1. Останнім часом я уникаю компаній інший людей, навіть моїх друзів та членів родини.
2. З жодною людиною я не можу поговорити про свої тривоги та побоювання.
3. Останнім часом я більш дратівливий/дратівлива.
4. Я дуже самотній/самотня.
5. Відчуваю, що ніхто мене не розуміє.
6. Я нікому не потрібний/не потрібна.
7. Я не здатний/не здатна ні про кого піклуватися.

Переживання розладу завжди супроводжується кількома фізичними симптомами, а у декого вони можуть стати єдиними виявами депресії. Найчастіше останнє відбувається з людьми, які ігнорують свої емоції, з тими, кого привчили з дитинства ховати свої почуття, кого батьки карали за плач чи вияви інших почуттів.

Вас турбують зміни самопочуття, що їх Ви не можете пояснити:
1) у мене підвищився кров’яний тиск;
2) у мене немає апетиту;
3) я став ненажерливий;
4) у мене погіршився сон;
5) я постійно хочу спати;
6) моє харчування не змінилося, але з’явилися закрепи;
7) відчуваю біль у шлунку;
8) мене непокоїть незрозумілий біль і неприємні почуття у різних частинах тіла;
9) абсолютно немає життєвого тонусу;
10) я значно схуд/схудла (поповнішав/поповнішала) без причини.
Якщо зміни самопочуття тривають тиждень і більше, обов’язково відвідайте лікаря.

Лікування депресивних розладів

Депресія виліковується. Більшість тих, хто зараз страждає на депресію, можуть бути впевнені у перемозі.

/Files/images/depresya/1-7.jpg

Можна звернутися до кваліфікованого психотерапевта або психіатра, який надасть рекомендації з медикаментозної терапії при потребі, наприклад, за важких депресивних станів. Вже існують ефективні антидепресанти, поява яких спричинила переворот у терапії депресій, і тепер більшість хворих може лікуватися амбулаторно.

Іноді хворий потребує поєднання психотерапевтичного та медикаментозного лікування. Психотерапія проводиться тим інтенсивніше, чим більшою є роль психогенних чинників у виникненні депресії. Психотерапія допомагає налагодити порушені зв’язки з рідними, друзями; подолати проблеми зміни соціальних ролей - позбутися деяких з них або, навпаки, призвичаїтися до нових.

/Files/images/depresya/6c9cd1c2ecab0b41dce60a930d4e18e2.jpg

Існує і метод самодопомоги, ефективний для багатьох людей, що страждають на неважкі форми депресії. Пам’ятайте, що для успішно реабілітації дуже важливо збільшувати фізичну активність. Для планування лікувальної комбінації проконсультуйтеся у фахівця.

Емоції це не погано!

Що більший спектр емоцій пізнає людина у житті, то більше вона може оцінити його різноманіття та багатство, глибше відчуває чужий біль і щиріше - чужу радість. Не пізнавши усю глибину туги та смутку, ми не змогли б оцінити час успіху, радості та захвату. Переживання емоцій, як позитивних, так і негативних, відрізняє людей від штучних механізмів, надає нашому життю сенс.

/Files/images/depresya/osen.jpg


Сезонна депресія. Як її подолати?

Рекомендації психолога.

Якщо прихід кожної осені характеризується для вас настанням печалі, смутку та інших негативних емоцій, ви, вірогідно, переживаєте сезонну депресію. Більшість людей відчувають себе гірше, коли сонце починає пізніше з’являтись і раніше сідати, а вдень сонячне світло ховають від нас хмари. Але сезонна депресія – це не просто поганий настрій, а стан, схожий на глибоку депресію, що проявляється у втраті інтересів та здатності отримувати задоволення, у зниженій енергії тощо.

Вихід є! Ось кілька способів, що допоможуть вам самостійно впоратись із сезонною депресією.

Їжте шоколад.
/Files/images/depresya/CHomu-dityam-ne-mozhna-shokolad-do-3-rokiv.jpg

Вчені виявили, що речовини, які входять у склад шоколаду, напряму впливають на підняття настрою. Визначивши, що шоколад позитивно впливає на вас, особливо, коли ви відчуваєте негативні емоції, потіште себе в потрібний момент декількома шматочками.

/Files/images/depresya/shokolad-1.jpg

Потурбуйтесь про оточуючих.

Один із кращих способів «витягнути» себе із поганого настрою – це допомогти іншій людині. Перемістивши фокус уваги із ваших внутрішніх переживань на спілкування з іншими людьми, ви стаєте здатними подивитись на ситуацію зі сторони. А переживання будь-яких негативних емоцій «зі сторони» завжди виявляється менш травматичним. Допомагаючи близькій людині, яка потребує підтримки, ви можете бути впевненим, що покращите свій настрій глибше, ніж за допомогою швидко доступних задоволень, таких, як шоколад.

Займайтесь спортом.
/Files/images/depresya/fc6f809da1a005d9293740d2977cad38_03_depositphotos_11583288_m.jpg

Будь-яка фізична активність, чи то серйозне заняття спортом чи найпростіші вправи, - це потужна сила для підняття вашого настрою. Будучи пригніченим і засмученим, ви, вірогідно, вважаєте, що зараз не час займатись фізичним навантаженням. Але ваші думки – це просто ваші думки, а не факти. Думки «Я не можу» на справді не означає, що ви дійсно не зможете.
Ігноруйте ці «внутрішні гальма» і просто рухайтесь! І пам’ятайте, що примусивши себе почати займатись – ви на половину перемогли, отримали імпульс рухатись далі.

/Files/images/depresya/sport_mood__600.jpg

Завдяки фізичному навантаженню, ваш організм «запустить» вироблення гормонів радості – ендорфінів. Займаючись спортом, ви покращите не лише настрій, але і здоров’я, і до того ж отримаєте почуття задоволення від досягнутого успіху.

/Files/images/depresya/14140435_14140230_060818312.jpg

Співайте!

Якщо ви любите співати спробуйте цей спосіб. Ви переконаєтесь, що негативні уявлення втрачають значну частину своєї енергії, коли ви виражаєте їх через звук власного голосу.

Прогуляйтеся пішки.

Проводячи час не в приміщенні, люди починають відчувати себе значно краще, ніж залишаючись в середині. Восени і зимою має особливе значення додаткова доза природного сонячного світла. Відомо, що яскраве світло здатне принести значне полегшення, якщо ви страждаєте сезонною депресією.

/Files/images/depresya/stepping__600.jpg

Відчуйте себе «тут і тепер».

Усвідомте, що в житті бувають не лише підйоми, але і падіння. Дозвольте собі маленьку слабкість і прийміть період власної пригніченості. Спробуйте перенести фокус уваги із неприємних спогадів минулого чи тривожного очікування майбутнього на відчуття себе в теперішній момент. В цьому допоможе техніка «Тут і тепер»:
1. Прислухайтесь до ритму свого дихання.
2. Відчуйте, як повітря проходить у ваші ніздрі, потім у легені.
3. Відчуйте, який приємний вам цей потік повітря всередині вашого тіла.
4. Прислухайтесь до відчуттів вашого тіла. Сконцентруйтесь на них.
5. Знову відчуйте ритм дихання.
6. Відчуйте поверхню, на якій ви сидите, стоїте чи лежите.
7. Відчуйте, яке приємне вам повітря, що вдихаєте.
8. Продовжуйте концентруватися на цих відчуттях протягом 5-10 хвилин.
Стан «тут і тепер», зазвичай, набагато кращий, ніж сумні думки про те, що не повернути, чи тривоги про те, що людині не дано знати наперед.

/Files/images/depresya/Depositphotos_85794830_m-2015.jpg

Одягайтесь яскраво.
/Files/images/depresya/vyazaniye-kruchkom-kak-stresoterapiya-i-profilaktika-depresiyi.jpg
Кiлькiсть переглядiв: 176

Коментарi

Для того, щоб залишити коментар на сайті, залогіньтеся або зареєструйтеся, будь ласка.